Zabytkowy XIX w. dwór w Rożnowie nad Dunajcem

Dom (Dworek) na sprzedaż
3 900 000 PLN , Pow. 850 m2
Typ nieruchomości:
Dom
Powierzchnia:
850 m2
Typ transakcji:
sprzedaż
Liczba pokoi:
10
Lokalizacja:
Rożnów
Rok budowy:
1800
Liczba kondygnacji:
1
Numer oferty:
340382
Powierzchnia działki:
18 600 m2
Cena za m2:
4 588 PLN
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sprzedaży zabytkowego klasycystycznego dworu z początku XIX w. położonego w malowniczej miejscowości Rożnów (gm. Gródek n/ Dunajcem w województwie małopolskim).

Na powierzchni 1,86 ha znajdują się trzy budynki:


  • budynek pałacowo-dworski z XIX w. o pow. 850 m2 (pow. pomieszczeń wg inwentaryzacji architekta - 500,40m2) 

  • budynek gospodarczy (dawna jadalnia a wcześniej stajnia z połowy XX w.) o pow. całkowitej - 413 m2

  • dawny budynek kolonijno-hotelowy(z połowy XX w. ) o pow. całkowitej 596 m2


Obiekt wraz z parkiem zostały wpisane do rejestru zabytków w 1970 roku.

Została stworzona inwentaryzacja budynku dworu wraz z budynkami gospodarczymi praz zaproponowana koncepcja funkcjonalno-przestrzenna pozwalająca stworzyć przestrzeń usługowo mieszkalną o powierzchni użytkowej 874 m2. Zainteresowanym klientom udostępniamy tą dokumentację.

Historia

Obecny Dwór w Rożnowie wzniesiony został na pocz. XIX w., zapewne z fundacji Wielopolskich lub Dobrzyńskich. Być może podwalinę dworu stanowiły pozostałościach renesansowego dworu zbudowanego przez hetmana Jana Tarnowskiego i Barbarę Zawiszównę, “palazzo in forteca”, która miała popaść w ruinę już w XVII w.

W XIX w. pozostawał własnością Dobrzyńskich. Majątek składał się w tym czasie z Rożnowa, Radziejowic, Zagórza i Łazisk. W 1882 r. nabyli go od Dobrzyńskich hrabia Stadnicki i Bogumiła z Łubieńskich. W rękach Stadnickich majątek pozostawał do 1946 r., kiedy to został rozparcelowany dekretem PKWN tzw. reformą rolną. Dwór został zajęty przez różne instytucje gminne i szkołę. W początkach lat 1960-tych własność przeszła na Zakłady Przemysłu Skórzanego “Radoskór” z Radomia, które rozbudowując założenie zaadaptowały go na ośrodek kolonijno-wczasowy. W 1997 r. dwór został sprzedany prywatnemu nabywcy i w jego rękach pozostaje do dnia dzisiejszego.

Opis

Dwór to  budowla klasycystyczną. Klasycyzm - w architekturze styl wzorujący się na formach architektonicznych starożytnego Rzymu i Grecji. Rozwinął się w połowie XVIII wieku jako reakcja na formalny przepych architektury baroku i rokoko. Ceniona była symetria, chętnie stosowano plan centralny.

Budynek pałacowo-dworski jest murowany z cegły, otynkowany. Zbudowany został na planie prostokąta. Dwutraktowy, parterowy z użytkową częścią poddasza, niepodpiwniczony. Od frontu posiada portyk piętrowy kolumnowy o wielkim porządku architektonicznym.

Elewacja tylna z wgłębną galerią o ośmiu kolumienkach. Dwór pokrywa dach czterospadowy, kryty obecnie blachą. Fasada rozczłonkowana czterema kolumnami doryckimi w wielkim porządku i zwieńczona trójkątnym szczytem.

We wnętrzach, w kilku pomieszczeniach zachowana jest wyjątkowa zabytkowa dekoracja malarska z początku XIX wieku. W dwóch salach polichromia ścienna z przedstawieniami miast, scen symbolicznych i rodzajowych. W supraportach uwidocznione są podobizny wybitnych reprezentantów polskiej nauki doby staropolskiej. W salonach na ścianach widnieje osiem widoków Paryża, a w gabinecie znajdują się spersonifikowane cztery pory roku oraz sceny rodzajowe o patriotycznej wymowie z ułanami księcia Józefa Poniatowskiego.

Malowidła te przepisywane są polskiemu malarzowi epoki romantyzmu - Michałowi Stachowiczowi, znanemu z podobnych realizacji dekoracyjnych w Krakowie i we dworze w Rząsce.

Na sąsiedniej działce, znajduje się nietypowy lecz interesujący budynki - beluard, mur kurtynowy oraz budynek bramny. To część dawnej lecz nieukończonej fortyfikacji obronnej hetmana Jana Amora Tarnowskiego, z XVI wieku.

Dwór otacza piękny zabytkowy ogród i park ze starodrzewem, w którym rosną stare dęby i lipy, a cały teren jest ogrodzony.

Powierzchnie:


  • pow. działki: 1,86 ha

  • budynek pałacowo-dworski o pow. 850 m2 (pow. pomieszczeń 500,40m2 )

  • budynek gospodarcy (dawna stołówka) o pow. całkowitej - 413 m2

  • dawny budynek hotelowy o pow. całkowitej 596 m2


Zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego działka jest oznaczona symbolem ZP/UK- zieleń parkowa/ kultura.
Istnieje możliwość dokupienia terenów przyległych do działki dworu, nie wchodzących w skład tej oferty.

Stan techniczny:
Wszystkie budynki wymagają generalnego remontu, robionego według zaleceń i uzgodnień z konserwatorem zabytków.
Media na działce lub w bliskiej odległości.

Materiał, konstrukcja, technika budynku pałacowo-dworskiego
Fundamenty - wykonane z kamienia łamanego, na zaprawie wapienno-piaskowej
Ściany - wzniesione z cegły, na zaprawie wapienno-piaskowej
Stropy - drewniane i tynkowane
Podłogi - deskowe i parkietowe
Okna - o starej stolarce, podwójne, dwuskrzydłowe
Drzwi i stolarka - wewnątrz budowli zachowana dawna stolarka płycinowa, z drewnianymi supraportami i szpaletami. Stolarka jedno - i dwuskrzydłowa lakierowana.
Schody drewniane
Dach dworu - czterospadowy, z dwuspadowym daszkiem portyku. Więźba drewniana, krokwiowo-stolcowa, kryta blachą dachową (istnieje możliwość adaptacji strychu).

Lokalizacja

Rożnów to malownicza miejscowość położona na terenie Pogórza Rożnowskiego, nad Jeziorem Rożnowskim, które biorą swoje nazwy właśnie od tej miejscowości.

Lokalizacja o wyjątkowym potencjale turystycznym, dzięki licznym zabytkom m.in. Zamek w Rożnowie , Kościół w Rożnowie , Kościół w Tropiu ,Kościół w Jamnej , Zamek Tropsztyn, zamek w Czchowie , most Stacha i wiele innych.

Region od lat jest stałym punktem wypadowym dla mieszkańców Krakowa. Rożnów stanowi dobrą bazę turystyczną z dużą liczbą miejsc noclegowych, a skały Rożnowskie umożliwiają uprawianie wspinaczki.

Odległość:

Nowy Sącz - ok. 17 km
Kraków - ok. 85 km
Port lotniczy Kraków-Balice - ok. 105 km
Autostrada A4 węzeł Brzesko - ok. 25 km

Potencjał inwestycyjny

Ta wyjątkowa nieruchomość to idealne miejsce na ciekawy biznes. Dwór wraz z parkiem to zarówno idealne miejsce na restaurację, butikowy hotel,  ekskluzywną klinikę czy wyjątkowy dom spokojnej starości, w otoczeniu pięknego parku, rzeki Dunajec (spacerem 500m) czy też zmieniającego jak i rozwijającego się intensywnie Zalewu Rożnowskiego (do najbliższego brzegu mam 1,2 km).

Powstałe w ciągu ostatnich lat prestiżowe inwestycje hotelowe Lemon Resort Spa (w odległości 7km) oraz 5* hotel Heron Live (12 km), cieszą się dużym zainteresowaniem odwiedzających, a kolejne planowane inwestycje wokół Jeziora Rożnowskiego z pewnością wpłyną na atrakcyjność miejsca i okolicy. Warto zatem rozważyć zakup tej nieruchomości i wykorzystać potencjał intensywnie rozwijającego się otoczenia!

Możliwość organizacji spotkania jedynie poprzez kontakt z agentką nieruchomości. Zapraszam do kontaktu.

WSPÓŁPRACUJĘ!
Jesteś Pośrednikiem? Masz Klienta zainteresowanego zakupem takiej nieruchomości? ZAPRASZAM do WSPÓŁPRACY - to korzystne dla naszych klientów. Wszystkie moje oferty dostępne są również w ogólnopolskim systemie współpracy pośredników MLS mls.org.pl

Nieprawidłowy adres E-mail